Metalizasyon Kabini

0
510
metalizasyon kabini
metalizasyon kabini

Metalizasyon Kabini metalizasyon esnasında çıkan gazların tahliyesi için uygulamanın kabin içerisine alınmasını hedefler.

Metalizasyon İyi şekilde temizlenmiş çelik malzemenin ve eşyaların yüzeylerine korozyona ve aşınmaya karşı çinko, alüminyum veya bunların alaşımlarının eritilerek, pülverize püskürtülmesiyle yani kaplanmasına Metalizasyon denir.

Metalizasyon bir çok sektörde yavaş yavaş kullanılmaya başlandı, bu sebeplede kabin ihtiyacı doğdu. öyledi uzun metalizasyon sebebiyle nem alma ünitelerinin kullanıldığı şartlandırılmış kabin içi oluşturulmaya başlandı

Fabrika Bks olaraka bizde metalizasyon kabini uygulamalarında size kalıcı ve ekonomik çözümler sunuyoruz. Mantık olarak boya kabinlerinden ayrılmasada, teknik oarak kullanılan kompenentler tamamen farklı biçimde olmakta

Aşağıda metalizasyonun kullanıldığı sektörleri anlattık.

1. Rüzgar Türbinleri

Atmosferik korozyon rüzgar türbinlerine zarar verir . Bu nedenle birçok üretici, bir korozyon koruma yöntemi olarak termal püskürtmeli çinko veya çinko/alüminyum alaşımları belirlemektedir. Termal püskürtmeli kaplamalar – ark püskürtme işlemini kullanarak – birçok boya kaplamasına göre hasara karşı daha az hassas olan esnek bir son kat verir.

2. Petrol Endüstrisi – Borular, Yükselticiler Ve Yapılar

Petrol endüstrisi boruları, yükselticileri ve yapıları  genellikle sert elementlere maruz kalır ve petrol ve gaz platform yapıları termal püskürtmeli alüminyum (TSA) uygulamasından yararlanır. Bu, erimiş malzemenin bir basınçlı hava konisi ile atomize edildiği ve borulara doğru itildiği ark veya alev püskürtme işlemi kullanılarak yapılır. Bu sprey, en zorlu ortamlarda 20 yılı aşkın bir süre boyunca korozyona karşı koruma sağlayan yoğun bir kaplama oluşturmak üzere yüzeye çarptığında katılaşır.

3. Köprüler

Köprüler üzerinde genellikle yoğun yaya trafiği veya trafik  olduğundan, köprülere  metal püskürtmek idealdir, çünkü yalnızca korozyona karşı koruma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda köprünün ömrünün uzamasına da yardımcı olur. Telin bir oksijen-yakıt gaz alevinin merkezinden tahrikli bir silindir sistemi tarafından beslendiği ve eritildiği alev püskürtme işlemi, köprüleri korumak için idealdir. Metal püskürtmenin korozyona karşı en iyi koruma olduğu kanıtlanmıştır ve ilk bakıma kadar 20 yıla kadar koruma sağlayabilir.

4. Petrokimya Tesisleri

Petrokimya endüstrisinde,  ıslak yalıtım altında hızlandırılmış korozyonun meydana gelebileceği Korozyon Altında Yalıtım (CUI)  bakım bütçelerinin önemli bir yüzdesini tüketir. Şirketler, CUI’ye karşı koruma sağlayarak, muayene gerektirmeyen ve bakım gerektirmeyen boru sistemlerine geçebilir ve bakım maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir. Metal püskürtme, CUI’ye karşı koruma için çok sağlam bir kaplama çözümü olduğu kanıtlandığından, rafineri ve proses tesisi kaplarının, tankların ve çelik imalatların korunması için ideal çözümdür.

5. Yapısal Çelik İşleri

Dubai’deki Burj  Al Arab oteli  , metal püskürtülen en ünlü çelik yapılardan biridir. Heli-güverte çerçevesi, çatıya monte direk ve 6 çapraz destek desteği dahil olmak üzere toplamda 10.000 m2 çelik yapı arkla püskürtüldü. Alüminyum kaplama, Burj Al Arab’ı bulunduğu sert, kıyı ortamında bile yaklaşık 15 ila 20 yıl boyunca korozyondan korumalıdır.

6. ERW Tüplerinin Dikiş Püskürtme

Borular  , uzunlamasına dikişin Elektrik Direnç Kaynağı (ERW) ile bir boru şekillendirme değirmeninde üretilir. Kaynak işlemi sırasında oluşan ısı, kaynak bölgesinin etrafındaki dış kaplamayı tahrip eder. ERW dikişi korunmadığı sürece bu alan korozyona uğrayacaktır. Bunu korumanın ideal yolu, dikişe benzer korozyona dayanıklı özelliklere sahip bir malzeme ile metal püskürtmektir. Bu korozyona dayanıklı boru, ev ve bahçe mobilyaları, araba koltuğu çerçeveleri, park bariyerleri, korkuluklar ve hatta araba egzoz boruları dahil olmak üzere çok sayıda kullanıma sahiptir.

7. LPG Tüpleri

LPG, propan gazı veya bütan gazı şişelerini korozyona karşı korumak için metal püskürtme kullanılmaktadır. Gaz silindirleri genellikle yenilenir ve bu işlemin bir parçası olarak, çinko püskürtmeden önce şişelerin yüzeyi kum püskürtülür. LPG tüpleri genellikle ark püskürtme işlemi kullanılarak metal püskürtülür .

8. Mimari Kaplamalar

 Destek kolonları, balkon terasları ve kavisli korkuluklar gibi balkon parçaları ve dekoratif pencere ve kapı çerçeveleri gibi şeyler için birçok yaratıcı  mimari kaplama çözümü vardır. Haricen kullanılırlarsa havanın aşındırıcı etkilerine maruz kalacakları için korunmaları gerekir. Metal püskürtme bunun için idealdir, çünkü soğuk bir işlem olduğundan, sıcak daldırma galvanizlemenin aksine bozulma veya tıkanma riski yoktur. Genel tasarım şemasına uyması için bronz veya bakır gibi farklı kaplamalar kullanma fırsatı da vardır.

9. Galvanizlemeye Karşı Metal Püskürtme

Metal püskürtme birçok endüstri için birçok avantaja sahiptir ve metalizasyon kabini daldırılan yapılarda bozulmaya neden olabilecek sıcak daldırma galvanizlemeye mükemmel bir alternatiftir. Galvanizleme sıcak bir işlemdir, metal püskürtme ise soğuk bir işlemdir. Metal püskürtmenin avantajları şunları içerir: ısı nedeniyle bozulma olmaması, sızdırmaz içi boş imalatların patlama riski olmadan işlenmesine izin verir; boyut sınırı yok; yerinde gerçekleştirilen; ekipman kullanılmadığında kapatılabilir – para tasarrufu sağlar.

10. Film Endüstrisi Setleri Ve Sanatsal Kaplamalar

Polistiren aksesuarlar, yönetilmesi kolay oldukları için film endüstrisi sahne setlerinde popülerdir. Onları daha sağlam hale getirmek için  polistiren, çinko ve çelikle metal püskürtülür . Bu, setin etrafında hareket ettirilirken sahne parçalarını daha güçlü ve eziklere daha az eğilimli hale getirir ve çizim süresini azaltır. Ark püskürtme işlemi sırasında oluşan erimiş parçacıklar yalnızca az miktarda ısı enerjisi tuttuğundan, metal püskürtme polistiren üzerinde kullanım için idealdir. Bu ısı, polistirenin geniş yüzeyi ile temas ettiğinde çok hızlı bir şekilde dağılır